úvod
současnost
historie
osobnosti
pověsti
památky
okolí
fotogalerie
odkazy
návštěvní kniha
Chcete se podílet na obsahu stránek? Své podněty směřujte do návštěvní knihy nebo
e-mailem.

Milan Vobruba(1934 v Třemošnici)


Milan Vobruba (foto www.crystalex.cz)

Akademický sochař, malíř a sklářský výtvarník Milan Vobruba si nejdříve prošel vyhozením z gymnázia komunistickým režimem, poté nastoupil jako dělník do sklářského provozu, na novoborském sklářském učilišti se vyučil malířem skla a teprve poté ho studoval na sklářských uměleckoprůmyslových školách v Novém Boru a Železném Brodě, kde byl jeho profesorem Stanislav Libenský, a poté na Univerzitě Karlově. Je absolventem pražské VŠ uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Štipla a doc. Václava Plátka. Po studiích působil v letech 1962 - 1967 jako návrhář a technolog ve sklárně Lenora, v letech 1967-68 se věnoval tvorbě plastik jako samostatný výtvarník.

V roce 1968 emigroval do Švédska, kde žije dodnes. I zde pracoval jako návrhář sklářského designu v několika sklárnách, nejprve ve sklárně Rejmyre. Od roku 1970 je členem švédského výtvarného svazu. V roce 1977 obdržel kulturní cenu od Valdermarsviks komun. V roce 1978 získal stipendium od Švédské státní rady ve Stockholmu a v Gusumu otevřel sklářskou huť s vlastním uměleckým studiem. Jeho současný umělecký program je zaměřený hutnickou tvorbu skleněných plastik, ale stále se věnuje i rozvíjení polohy designu. Pro dekorování povrchu hutního skla vyvinul, vzešlou z letitého experimentování, vlastní techniku aleppo. Milan Vobruba již přes 65 samostatných výstav, převážně ve skandinávských zemích a v Německu, účastnil se řady výstav ateliérového skla po celém světě. V roce 1982 získal titul Östergotlandský umělec roku (Östergötlands Arskonstnär). Od roku 1987 pracuje Milan Vobruba také v německém Munsteru (žil zde přes 17 let a říkají mu zde Český Viking), kde založil další sklářské studio. Od roku 1994 je iniciátorem a výtvarným vedoucím mezinárodní výstavy "Glasplastik und Garten", která se koná každý druhý rok v severoněmeckém Munsteru . Mimo sklářskou tvorbu se Vobruba věnuje i malířské tvorbě.

Milan Vobruba-Koloběh života, hutnicky tvarované sklo, malované (Glassrevue 36/2004)

Vobrubovy plastiky, které jsou provedené v různých materiálech, ve skle nebo kovu, zdobí mnohá města v ČR, Německu (pětimetrová skleněná plastika "Vintersaga" pro energetické závody v Munsteru a osmnáct metrů dlouhá a tři metry vysoká skleněná stěna ve Sparbank ve Schneverdingenu), Kuvajtu, Libyi, Saudské Arábii, Švédsku (socha "Kaleidoskop" před budovou Švédské televize ve Stockholmu) a Spojených státech. Vobrubovy samostatné i skupinové výstavy viděli diváci ve Skandinávii i v Evropě, v Kanadě i USA. Mnoho výtvarných děl vytvořil pro významné osobnosti jako D. Néhrú, král Faisal, R. Reagan, V. Havel, L. Bernadotte. Samostatné i skupinové výstavy prací Milana Vobruby viděli diváci ve Skandinávii i v Evropě, Kanadě i Spojených státech. Je členem švédských uměleckých organizací KRO a KIF, německé umělecké organizace v Hannoveru a je zařazen do projektu LEONARDO Evropské unie. Jeho díla jsou zastoupena v uměleckých sbírkách mnoha evropských muzeí a galerií. Více o práci Milana Vobruby najdete na jeho webových stránkách www.milan-vobruba.dinstudio.se či www.glashyttangusum.nu. Výtvarné tvorbě se věnuje i jeho manželka Milada Vobrubová.

-p-

Copyright 2005-2009 mystik Všechna práva vyhrazena.